PLAN DE MĂSURI CU PRIVIRE LA SACRIFICAREA PORCILOR ȘI TRANSPORTUL ACESTORA

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Giurgiu a transmis tuturor autorităților locale hotărârea cu privire la planul de măsuri, parte integrantă a acesteia, care vizează sacrificarea porcilor și transportul acestora în contextul evoluției virusului pestei porcine africane la nivelul județului și a apropierii sărbătorilor de iarnă, precum și ridicarea restricțiilor sanitar veterinare în localitățile afectate de pestă porcină africană.

Hotărârea mai prevede ridicarea filtrelor fixe de pe raza comunei Călugăreni și înființarea de patrule mobile care vor acționa cu precădere în zonele afectate de virus, cu instituirea alternativă a unor filtre rutiere de scurtă durată.De asemenea, mai este specificată suplimentarea dispozitivelor de menținere a ordinii și siguranței publice pe raza Secției nr.1 de poliție rurală Călugăreni în perioada lunii decembrie cu efective de sprijin din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Giurgiu, precum și aprobarea planului de măsuri din zona de protecție ca urmare a confirmării virusului pestei porcine în localitatea 1 Decembrie, județul Ilfov.

În planul de măsuri elaborat de instituțiile abilitate, cetățenii sunt înștiințați că sacrificarea și transportarea porcilor din zonele neafectate de virusul pestei porcine vor fi efectuate doar pentru consum propriu iar examinarea cărnii provenite de la porcii sacrificați în vederea depistării trichinelozei este obligatorie. Fiecare proprietar de exploatație, animale sau deținător al acestora are obligația de a notifica medicului veterinar de liberă practică orice intenție de transport a animalelor, solicitând în acest scop formularul de mișcare.

În linkul de mai jos aveți atașat planul de măsuri cu privire la sacrificarea și transportarea porcilor în contextul virusului pestei porcine africane:

/portal/giurgiu/primarie/stiri.nsf/0/2CB28F1F5D83C129C225835B002C8FBE/$FILE/SKM_475218120609350.pdf

Ultima modificare: 06.12.2018 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Telefoane utile